Implanty

Rodzaje implantów dentystycznych – czym one są?

Istnieje wiele rodzajów implantów dentystycznych. Wszystkie mają ten sam cel – zastąpić brakujące zęby sztucznymi. Implant dentystyczny to mała śruba lub pręt, który jest wkładany do szczęki, gdzie zakotwicza się w otaczających strukturach, zastępując brakujący ząb. W tym artykule omówimy popularne rodzaje implantów dentystycznych i ich zastosowania.

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Implanty dentystyczne typu śrubowego


Implanty dentystyczne typu śrubowego to nici, które służą do zakotwiczenia sztucznego zęba w kości szczęki. Są jednym z najczęściej stosowanych rodzajów implantów dentystycznych. Aby wszczepić implant śrubowy, chirurg wierci mały otwór w kości, a następnie umieszcza śrubę. Śruba jest następnie mocowana do kości szczęki za pomocą niewielkiej ilości żelu biookluzyjnego. Żel służy do bezpiecznego utrzymania implantu na miejscu, dopóki proces gojenia organizmu nie naprawi kości szczęki. Wszystkie implanty dentystyczne typu śrubowego są dostępne w różnych rozmiarach, co pozwala na indywidualne dopasowanie do kości szczęki.

Gwintowane implanty dentystyczne Teir


Gwintowane implanty dentystyczne są podobne do implantów śrubowych, ale sam gwint jest częścią, która jest wszczepiana w kość szczęki. Sama nić jest wykonana z tytanu, co pozwala na mocne, a jednocześnie elastyczne mocowanie. Implanty te są zwykle stosowane w celu zastąpienia poważnie uszkodzonych zębów, których nie da się naprawić. W przypadku implantów gwintowanych nie jest konieczne wiercenie otworu w kości szczęki. Implant ma kształt odcinka rurki, dzięki czemu łatwo wsuwa się w kość, nie uszkadzając otaczających tkanek. Zaletą stosowania tego typu implantów jest to, że jest to dobra opcja dla pacjentów z pewnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca i choroby serca, ponieważ implant jest mniej prawdopodobny do powodowania problemów niż inne implanty dentystyczne.

Implant dentystyczny typu przeszczepu kości


Implanty kostne są podobne do implantów gwintowanych, ale zamiast gwintowania mają kształt wycinka kości. Służą do zastąpienia uszkodzonych zębów, które zostały usunięte chirurgicznie. Chirurg zazwyczaj wykonuje nacięcie na kości pacjenta, a następnie usuwa uszkodzone zęby i kość. Chirurg następnie zatyka kość cementem kostnym i zszywa ją z powrotem. Następnie implant jest wprowadzany do kości. Zaletą implantów do przeszczepiania kości jest to, że są one dobrą opcją dla pacjentów z pewnymi schorzeniami, ponieważ są mniej podatne na problemy niż implanty dentystyczne wykonane z tytanu.

Konwencjonalny — stały mostek


Mosty stałe nazywane są również tradycyjnymi mostami dentystycznymi. Zazwyczaj są wykonane ze złota lub mieszanki różnych stopów. Most ma kształt małego drutu przymocowanego do zęba. Drut jest następnie mocowany do implantu dentystycznego z przodu jamy ustnej. Zaletą używania stałego mostu jest to, że może on trwać przez całe życie. Nie wymaga konserwacji i jest łatwym sposobem na poprawę wyglądu jamy ustnej. Główną wadą stałego mostu jest to, że nie zapewnia on podparcia dla zębów w łuku. Zęby z przodu jamy ustnej prawdopodobnie wypadną, co wymaga kosztownej naprawy.

Protetyka – protezy ruchome


Odmianą stałego mostu są ruchome protezy zębowe. Wykonane są z akrylu lub porcelany i są mocowane do implantu dentystycznego. Zaletą stosowania ruchomych protez protetycznych jest to, że nie wymagają one planowania korzeni zębów ani ich ekstrakcji. Wadą jest to, że często wyglądają nienaturalnie i mogą być niewygodne w noszeniu.

Wniosek


Implanty dentystyczne to metalowe śruby lub implanty w kształcie litery T, które są chirurgicznie wszczepiane w kość szczęki. Stanowią stabilną podstawę dla zębów zastępczych lub mostów. Istnieje wiele rodzajów implantów dentystycznych i są one zazwyczaj stosowane w celu zastąpienia poważnie uszkodzonych zębów, których brakuje. Zatrzymane zęby mądrości to kolejna częsta przyczyna konieczności wszczepienia implantów dentystycznych. Jeśli masz zatrzymany jeden lub oba zęby mądrości, możesz skorzystać z implantów dentystycznych. Twój dentysta może pomóc Ci zdecydować, który rodzaj implantu jest dla Ciebie najlepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *