Chirurgia dentystyczna

Klucz do udanej ekstrakcji zęba – jak usunąć ząb?

Ludzka jama ustna jest wylęgarnią zarazków, a usuwanie zębów stanowi jeszcze większe zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Próchnica zębów, ubytki i choroby dziąseł są znacznie częstsze, jeśli w jamie ustnej pozostał choć jeden ząb. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zadbać o swoje zęby. Ekstrakcja zęba jest najbardziej bolesną częścią procesu dentystycznego, ale dzięki odpowiednim informacjom i odrobinie praktyki będziesz w stanie przejść przez ten proces jak profesjonalista w mgnieniu oka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć, zanim udasz się do tego przerażającego gabinetu dentystycznego!

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Dlaczego usuwanie zębów jest konieczne?


Podobnie jak w przypadku każdej części ciała, która jest połączona z nerwami i ukrwieniem, zęby są pożywką dla bakterii, które mogą powodować infekcje bakteryjne, choroby dziąseł i ubytki. W rzeczywistości około 80% dorosłych będzie cierpieć na jakąś formę choroby dziąseł przed ukończeniem 80 roku życia. Nieleczone infekcje te są niezwykle bolesne i mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca i udar, a nawet utrata zębów. Najlepszym sposobem uniknięcia któregokolwiek z tych problemów jest jak najszybsze wyrwanie wszystkich zębów. Jeśli jesteś gotowy, aby rozpocząć usuwanie zębów, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, powinieneś wiedzieć, że ekstrakcja jest generalnie bardziej bolesna niż leczenie kanałowe lub korony, więc bądź na to przygotowany. Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że istnieje bardzo realna szansa, że możesz doświadczyć trwałego uszkodzenia nerwów na twarzy. Jeśli masz szczególną fobię przed pójściem do dentysty, możesz pomyśleć dwa razy, zanim usuniesz wszystkie zęby. Usunięcie zęba jest prawie tak samo przerażające jak leczenie kanałowe, a jeśli jesteś wystarczająco zdenerwowany, możesz trwale uszkodzić nerwy na twarzy.

Jak działa ekstrakcja zęba


Tradycyjna ekstrakcja zęba odbywa się za pomocą narzędzia zwanego rurką ekstrakcyjną. Twój dentysta umieści cienką rurkę w jednym z twoich zębów, a następnie użyje maszyny ssącej, aby wyciągnąć ząb z twoich ust. Ta procedura jest wykonywana bardzo szybko i możesz odczuwać pewien dyskomfort podczas usuwania zębów, ale nigdy nie powinieneś odczuwać bólu, który jest zbyt silny, aby można go było leczyć za pomocą środków przeciwbólowych. Po usunięciu wszystkich zębów dentysta oczyści wszelkie pozostałe fragmenty zęba, a następnie umieści koronę lub inne osłony w kolorze zęba, które uszczelniają obszar i chronią nowe zdrowe zęby. Jeśli twój ząb jest bardzo zniszczony lub znajduje się bardzo blisko nerwu, dentysta może zamiast tego zdecydować się na usunięcie zęba kleszczami. Jest to metoda nieco bardziej inwazyjna, ale powinna być znacznie mniej bolesna niż tradycyjna ekstrakcja zęba.

Co się dzieje podczas ekstrakcji zęba?


Ekstrakcja zęba to stosunkowo krótki zabieg, trwający zwykle nie dłużej niż 15 minut. Gdy usiądziesz na fotelu dentystycznym, dentysta znieczuli obszar, w którym nastąpi ekstrakcja, a następnie umieści cienką rurkę w jamie ustnej i podłącz ekstraktor. Następnie dentysta zastosuje ssanie i rozpocznie się ekstrakcja. Podczas ekstrakcji dentysta prawdopodobnie poprosi Cię o przygryzienie, rozluźnienie mięśni twarzy i możesz poczuć szarpanie za zęby. Dentysta usunie wszystkie zęby i umieści je w pojemniku do czyszczenia i przechowywania. W zależności od metody ekstrakcji otrzymasz jakiś środek przeciwbólowy, taki jak ibuprofen lub lek złożony z acetaminofenu. Niezwykle ważne jest, aby nigdy nie próbować przestać płakać ani samodzielnie radzić sobie z bólem. Twój dentysta będzie dostępny przez cały czas trwania zabiegu, więc musisz poinformować go o bólu i poprosić o pomoc w razie potrzeby.

Szybki przewodnik, jak pokonać strach przed operacją


Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś ekstrakcji zęba, możesz być zdenerwowany przed przystąpieniem do zabiegu. Nie bój się! Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uczynić to doświadczenie mniej przerażającym. – Zagraj na luzie – Staraj się zachowywać tak, jakbyś już wcześniej miał ekstrakcję zęba. Pomoże Ci to się zrelaksować i uniknąć paniki. – Módlcie się – Jeśli jesteście religijni, módlcie się do jakiegokolwiek boga, do którego się modlicie, aby wasza ekstrakcja była dobrym doświadczeniem. Jeśli w ogóle nie wierzysz w żadnego boga, możesz zastąpić miłe słowa o tym, że jesteś wspaniałą osobą i zasługujesz na wspaniałe doświadczenie w wydobywaniu. – Przyprowadź kogoś ze sobą – Idąc na spotkanie, zabierz ze sobą przyjaciela lub członka rodziny. To pomoże ci się zrelaksować, a jeśli zaczniesz panikować, mogą cię złapać. – Przygotuj się z wyprzedzeniem – Najpierw opanuj gryzienie i higienę, abyś mógł skupić się na ważnych rzeczach podczas czyszczenia zębów. – Załóż wygodne ubranie – Przez chwilę będziesz siedział na fotelu dentystycznym, a oczekiwanie może być bardzo niewygodne, jeśli masz na sobie czystą koszulę i krawat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *