Chirurgia dentystyczna

Chirurgia rekonstrukcji kości szczęki – co musisz wiedzieć?

Złamanie szczęki może spowodować poważne uszkodzenie tkanek miękkich i znajdujących się pod nią struktur. Szczęka może być również złamana w wielu miejscach, co czyni ją jeszcze poważniejszą niż zwykłe pęknięcie lub złamanie. Z tych powodów chirurdzy często zalecają operację rekonstrukcyjną po urazie szczęki, aby pomóc naprawić uszkodzenie i zapobiec dalszym powikłaniom. W tym poście na blogu omówimy, czym jest operacja rekonstrukcyjna urazów szczęki i jakie procedury mogą być konieczne po wystąpieniu złamania. Przyjrzymy się również niektórym zagrożeniom związanym z chirurgią rekonstrukcyjną oraz sposobom przygotowania swoich oczekiwań przed poddaniem się jakimkolwiek zabiegom.

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Co to jest chirurgia rekonstrukcyjna?


Kiedy złamana szczęka się goi, kość wraca do swojej normalnej pozycji, co przywraca tkanki miękkie i struktury w jamie ustnej. Ale kiedy kość pęka w wielu miejscach, może spowodować poważne uszkodzenie tkanek i struktur w jamie ustnej. Wiele osób ze złamaną szczęką może potrzebować zabiegu rekonstrukcyjnego w celu naprawy uszkodzeń spowodowanych złamaniem.

Rodzaje chirurgii rekonstrukcyjnej urazów szczęki


Istnieje wiele różnych rodzajów operacji rekonstrukcji szczęki, które mogą pomóc w leczeniu złamań szczęki i naprawie powstałych uszkodzeń. Operację rekonstrukcji szczęki można wykonać, aby spróbować naprawić poważnie złamaną szczękę lub spróbować zmniejszyć uszkodzenie szczęki, jeśli została właśnie pęknięta lub pęknięta w wielu miejscach. Rodzaje procedur, które można wykonać, obejmują: – Przeszczep kości szczęki z rozszczepem: W tej procedurze chirurg umieszcza w jamie ustnej przeszczep — zwykle z zęba dawcy — w celu utworzenia sztucznej szczęki. Odbywa się to w celu wypełnienia luki w miejscu, w którym powinna znajdować się oryginalna szczęka. – Zewnętrzna fiksacja: Chirurgia fiksacji zewnętrznej jest stosowana w leczeniu złamań szczęki, które znajdują się po wewnętrznej stronie szczęki lub na zewnątrz szczęki. Polega na przymocowaniu szpilek, które utrzymują złamaną kość na miejscu, aż do wygojenia złamania. – Stabilizacja wewnętrzna: ta operacja służy do stabilizacji poważnie złamanych szczęk i leczenia stanów takich jak porażenie rzekomobowe lub stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Polega na umieszczeniu w szczęce implantu, który ma za zadanie utrzymać złamaną kość na miejscu do czasu wygojenia szczęki.

Ryzyko operacji rekonstrukcji kości szczęki


Możliwe zagrożenia związane z poddaniem się operacji rekonstrukcyjnej urazów szczęki obejmują infekcję, uszkodzenie nerwów, ból, uszkodzenie innych zębów, uszkodzenie mózgu i uszkodzenie innych struktur w jamie ustnej. Procedurę mogą komplikować problemy związane ze znieczuleniem, reakcja immunologiczna lub reakcja znieczulająca na leki. Powikłania te są rzadkie, ale mogą wystąpić w przypadku każdego rodzaju operacji, w tym chirurgii rekonstrukcyjnej szczęki. Osoby z poważnymi urazami szczęki mogą być bardziej narażone na powikłania po operacji, a także inne zagrożenia związane z operacją. Z tych powodów, jeśli rozważasz operację rekonstrukcyjną urazu szczęki, powinieneś porozmawiać z lekarzem o swojej historii medycznej i oczekiwaniach dotyczących zabiegu.

Obręcz barkowa i protetyka równowagi


Protezy obręczy barkowej i równowagi są stosowane, aby pomóc ludziom, którzy przeszli operację rekonstrukcyjną złamania szczęki. Urządzenia te są przymocowane do skóry i kontrolowane przez tkankę mięśniową lub sygnał elektryczny z mózgu. Są przydatne dla osób, które miały rozległe uszkodzenia szczęki, a także dla osób z niepełnosprawnościami, takimi jak paraliż po jednej stronie ciała.

Ostatnie słowa: czy operacja rekonstrukcji kości szczęki jest dla Ciebie odpowiednia?


Operacja rekonstrukcji kości szczęki jest poważną procedurą, która może powodować powikłania. Zwykle jest zalecany tylko wtedy, gdy bardziej zachowawcze leczenie nie poprawiło warunków. Wielu zagrożeń związanych z tą procedurą nie można uniknąć, ponieważ ryzyko złamania szczęki jest nieuniknione. Jeśli miałeś złamanie szczęki, możesz rozważyć tę procedurę. Należy jednak pamiętać, że chirurgia rekonstrukcyjna szczęki wiąże się z wieloma zagrożeniami. Najlepiej porozmawiać z lekarzem o swoich oczekiwaniach dotyczących operacji i ogólnej historii medycznej, a także o wszelkich innych schorzeniach, które masz. Twój lekarz może zalecić inną opcję leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *