Implanty

Plusy i minusy materiałów do implantów dentystycznych

Kiedy myślisz o implantach dentystycznych, metal i ceramika to prawdopodobnie pierwsze materiały, które przychodzą na myśl. Są to najpopularniejsze materiały na implanty, ponieważ zapewniają wytrzymałość, trwałość i długotrwałą wydajność. Istnieją jednak również inne opcje. Minusem jest to, że mogą nie być jeszcze tak powszechne lub szeroko stosowane. Bardziej dogłębne spojrzenie na niektóre zalety i wady tych alternatywnych materiałów na implanty może pomóc w podjęciu decyzji, które z nich zastosować w następnym projekcie odbudowy zębów.

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Tytan: najlżejszy materiał na implanty


Być może najważniejszym aspektem każdego materiału implantu jest jego waga. Musi być trwały i mocny, ale nie może być cięższy niż ząb, który zastępuje. Tytan jest najlżejszym dostępnym materiałem do implantów dentystycznych. Jest często stosowany, gdy pacjent waży mniej niż 90 funtów. To sprawia, że jest to idealny wybór dla młodych pacjentów i tych, którzy mogą mieć ograniczoną nośność. Istnieje kilka innych czynników, które sprawiają, że tytan jest idealnym wyborem do implantów dentystycznych. Nie pochłania zapachów, nie koroduje i nie zmienia koloru z upływem czasu.

Ceramika: mocniejsza niż metal


Ceramika to alternatywny materiał na implanty, który jest mocniejszy niż metal. Jest również znacznie lżejszy od tytanu. Tytan sam w sobie jest mocnym materiałem, ale w połączeniu z ceramiką jest jeszcze trwalszy. Ceramika to stały materiał, który jest czasami używany jako powłoka na metalu. Praktyki te połączono, aby stworzyć materiał hybrydowy, który łączy właściwości metalu i ceramiki. Ten materiał hybrydowy może osiągnąć pożądaną wytrzymałość i trwałość metalu, ale jest lżejszy od tytanu i może być odpowiedni dla pacjentów o ograniczonej nośności.

Tlenek cyrkonu: droższy niż tytan i ceramika


Podobnie jak tytan, tlenek cyrkonu jest metalem. Zwykle łączy się go z tlenkami, takimi jak krzem, mangan i miedź, tworząc materiał hybrydowy, który jest znacznie mocniejszy niż czysty tytan. Tlenek cyrkonu jest również droższy niż tytan i ceramika, ale ma kilka zalet. Jest niezwykle mocna i wytrzymała oraz nie pochłania zapachów. To sprawia, że jest to doskonały wybór dla implantów w zębach, które będą znajdować się blisko ust, jak zęby przednie. Jest również idealny do implantów starszych niż rok do dwóch lat. Cena i wytrzymałość sprawiają, że tlenek cyrkonu jest doskonałym wyborem w przypadku zastąpienia mniej odpornych implantów.

Żywice kompozytowe: hybryda metalu i żywicy


Żywice kompozytowe to hybryda metalu i żywicy. Zazwyczaj łączone są z tlenkiem cyrkonu, tytanem lub innymi metalami. Materiały te są mocne i lekkie. Są porównywalne z metalami, ale są mniej podatne na korozję i mogą być lepszym wyborem dla implantów w mniej aktywnych zębach. Żywice kompozytowe są zwykle używane do naprawy starszych zębów, które mają pęknięte lub pęknięte szkliwo. Materiały te mają mniejsze ryzyko próchnicy niż implant metalowy i rzadziej powodują alergię na metal. Ponadto żywice kompozytowe są tańsze niż tytan i ceramika.

Beton: trwała alternatywa dla implantów


Implant dentystyczny wykonany z betonu to trwała alternatywa dla metalu, tytanu czy ceramiki. Ten materiał implantu jest mieszanką cementu, wody i piasku. Mieszanka jest następnie mieszana z dodatkami, aby stworzyć beton, który jest wystarczająco gruby i wytrzymały, aby utrzymać koronę. Beton jest najtrwalszym ze wszystkich materiałów na implanty. Jest jednak również najcięższy. Niektórzy pacjenci najlepiej nadają się do tego typu implantów, ponieważ mają ograniczoną nośność. Kolejnym powodem zastosowania betonu są względy estetyczne. Korona wykonana z trwałego materiału może być bardziej atrakcyjna niż korona metalowa.

Diamenty: najrzadszy materiał na implanty


Diamenty to bardzo rzadki materiał na implanty. Zwykle stosuje się je w przypadkach bardzo zaawansowanych chorób jamy ustnej, takich jak resorpcja kości wyrostka zębodołowego. Ta choroba sprawia, że kości są niezwykle miękkie i porowate. Dentysta musiałby użyć diamentów do nawiercenia tkanki miękkiej i wszczepienia implantu. Ten materiał implantu nie jest odpowiedni dla zdrowych zębów.

Jaki materiał na implanty dentystyczne jest dla Ciebie odpowiedni?


Jeśli rozważasz implanty dentystyczne, możesz przyjrzeć się bliżej zaletom i wadom materiałów implantów. Konsumenci często wybierają konkretny typ implantu na podstawie ilości przeprowadzonych badań. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie materiały na implanty są sobie równe. Renomowany dentysta może pomóc Ci wybrać odpowiedni materiał na implant dentystyczny do Twoich konkretnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *