Stomatologia Zachowawcza

Co to jest martwy ząb? I co z tym zrobić

Kiedy myślisz o próchnicy, co przychodzi ci do głowy? Jama? Może myślisz o dorosłym, który nieustannie ssie cukierki lub słodkie napoje, próbując ugasić pragnienie. A może wyobrażasz sobie dziecko z aparatem ortodontycznym i ustami pełnymi kredowej pasty do zębów. Jednak większość ludzi nie myśli o zębach, które są zepsute i nie da się ich naprawić. Co to jest martwy ząb i skąd wiesz, czy istnieje? Jeśli stan Twojego zęba pogorszył się nie do naprawienia, nadszedł czas, aby umówić się na wizytę u dentysty. Powinieneś również wiedzieć, że nie wszystkie ubytki są sobie równe. Niektóre ubytki są bardziej szkodliwe niż inne i dlatego niektóre zęby psują się szybciej niż inne. Czym dokładnie jest martwy ząb? Spójrzmy:

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Co to jest martwy ząb?


Martwy ząb to ząb, który jest w bardzo zaawansowanym stadium próchnicy. Jeśli w jamie ustnej nie ma śladu zęba, może to oznaczać martwy ząb. Dobrą wiadomością jest to, że możesz stracić ząb bez większych problemów. Ale najpierw porozmawiajmy o tym, co powoduje martwy ząb. Martwe zęby, znane również jako zęby wypełnione korzeniami, powstają, gdy ząb psuje się poza punkt, w którym ząb jest w stanie przetrwać i sam się naprawić. Powodem, dla którego ząb staje się martwy, jest zwykle połączenie poważnych uszkodzeń i niezdolności zęba do samonaprawy. Jeśli masz poważnie uszkodzony ząb, który nie może się zregenerować, będzie stopniowo umierał w ciągu kilku miesięcy. Jeśli dokładnie szczotkujesz zęby i nie uszkadzasz obszaru wokół martwego zęba, ząb w końcu sam wypadnie.

Oznaki martwego zęba

  • W twoich ustach nie ma zęba.
  • Masz zwyczaj gryzienia się w język.
  • Masz zwyczaj gryzienia ołówków lub innych twardych przedmiotów.
  • Masz zwyczaj zgrzytać zębami.
  • Masz krwawiące dziąsła.
  • Podczas ziewania odczuwasz ostry ból w ustach.

Jak poznać, że twój ząb jest martwy


Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz mieć pewność, że Twój ząb jest martwy. Najprostszym sposobem jest wyrwanie zęba. Jeśli ząb był martwy, łatwo będzie stwierdzić, kiedy się wyrwie. Jeśli to nie zadziała, możesz spojrzeć na swoje usta. Jeśli zauważysz, że brakuje twojego zęba, ale wokół obszaru nie ma krwi ani papkowatych kawałków, najprawdopodobniej jest martwy. Jeśli nie jesteś pewien, możesz również spróbować sprawdzić swój zgryz. Jeśli twój zgryz jest wyłączony i brakuje ci zęba, możesz być prawie pewien, że ząb jest martwy.

Leczenie martwego zęba


Dobra wiadomość jest taka, że utrata zęba jest zawsze łatwiejsza niż jego odzyskanie. Jeśli twój martwy ząb nie powoduje żadnego dyskomfortu ani bólu, nie ma potrzeby spieszyć się, aby go usunąć. Możesz po prostu poczekać, aż samo wypadnie. Jeśli twój martwy ząb powoduje ból lub dyskomfort, możesz poprosić lekarza o usunięcie go. Większość gabinetów dentystycznych chętnie zrobi to za Ciebie (oczywiście za niewielką opłatą). Jeśli masz zdrowe zęby, możesz je delikatnie i regularnie szczotkować, aby spowolnić próchnicę martwego zęba. Możesz także żuć bezcukrową gumę lub ssać bezcukrowe przekąski owocowe, aby zachować mocne zęby.

Wniosek


Martwy ząb to ząb, który umarł i zepsuł się nie do naprawienia. Może się to zdarzyć naturalnie, ale jest bardziej powszechne w przypadkach zaawansowanego rozkładu. Jeśli twój ząb jest martwy, możesz go sam stracić bez większych problemów. Istnieją pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować zdrowie pozostałych zębów i spowolnić próchnicę. Kiedy więc ząb jest martwy? Gdy w jamie ustnej nie ma już śladu po zębie. Ale nie martw się, nadal możesz myć zęby i jeść bez żadnych problemów. Martwy ząb nie wpływa znacząco na Twoje codzienne życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *